Monday, 6 March 2017

Pohmell ja selle vältimine


Teaduslikult pole molekulaarsel tasandil kindlaks tehtud, miks täpselt pohmelli sümptomid tekivad, kuid enamikku neist seostatakse vähemal või suuremal määral vedelikupuudusega kehas ehk dehüdratsiooniga.
Alkoholi liigtarbimise järgselt on tüüpilisemad sümptomid: peavalu, iiveldus, suukuivus, punased silmad, oksendamine, nõrkus, väsimus ja isegi tasakaaluhäired.
Vedelikupuudus
Inimkehas on täpselt paika pandud vedeliku tasakaal ja selle regulatsioon. Ajus toodetakse hormooni vasopressiin (ka antidiureetiline hormoon), mis aitab tõkestada liigse vedeliku väljaviimist. Kui retseptorid edastavd infot, et kehas on vedelikku liiga vähe või selle soolsus on liiga suur, siis hakkab aju tootma vasopressiini, et vähendada vedelikukadu urineerimise kaudu.
Alkohol aga pärsib selle hormooni tootmist ajus ja keha ei hoia enam vedelikku piisavalt kinni. Joodud alkoholi iga ühiku kohta toodetakse niipalju vasopressiiini, et uriini tekib tavalisest 120 ml enam. Seega juues 120 ml ehk ühe pokaali veini, väljutatakse kehast uriiniga 240 ml vedelikku. Pika õhtu jooksul võib seega tekida märkimisväärne vedelikupuudus, mis annab hommikul tunda ebameeldivate sümptomitena. Lisaks mängib hommikuse pohmelli puhul rolli ka alkoholi sekkumine glükoosi ainevahetusse ja mil võib langeda veresuhkur ja tekkida liigselt piimhapet.

Kuidas seda vältida
Suu kaudu tarbitud veest imendub meie kehasse umbes pool või kolmandik. Seega 120 ml veini kõrvale peaksime eelneva info põhjal jooma lisaks 240–360 ml vedelikku. Ja see oleks kõigest liigse vedelikukao ennetamine.
Kindlasti ei ole soovitatav alkoholi tarbida koos kohviga ja eriti palju halba võib kohv teha joomisjärgsel hommikul, sest ka kofeiin on tugev diureetikum, viies omakorda vedelikku kehast välja. See süvendab omakorda organismi vedelikupuudust.
Oluline on jälgida, et enne alkoholi tarbimist ei oleks organismis vedelikupuudust ehk alkoholi ei tohi juua januga. Eelnevalt tuleb janu kustutada ja organismi vedelikutasakaal paika saada.
Edasi võiks tarbida iga alkoholiklaasi kohta kõrvale/vahele vähemalt samas koguses vett.
Klaas vett on kindlasti omal kohal ka enne magama minemist.
Vee valikul võiks eelistada gaseerimata ja madala mineraalainete sisaldusega vett. Siiski on ka kõrge mineraalsusega gaseeritud vesi igal juhul parem, kui üldse mitte vett tarbida. Mahl ei sobi sugugi organismile vedeliku taastamiseks oma suhkrusisalduse tõttu. Seepärast tuleb alkoholiga koos tarvitada just vett.

Oluline on teada, et kokteilide puhul ei saa alkoholile lisatud mahla või muud jooki arvestada veetasakaalu säilitava vedelikuna. 
Näide. Viinakokteili puhul ei saa arvestada viina ja mahla eraldi. See on umbes 250 ml alkohoolset jooki, mille kangus on näiteks 10%, mitte aga 4 cl 40%-list alkoholi ja 200 ml mahla. Kusjuures mahl ei sobi ju nagunii hästi janukustutamiseks - vt. ülalt.

Kui soovid teada, kas tarbid liiga palju alkoholi, siis uuri seda siit
Nõuandeid alkoholi ja vee tarbimise kohta leiad ka siit


Allikas: Lilian Lääts