D-vitamiini puudus
D-vitamiini puudusest annavad märku väsimuse tunnused: jõuetus, lihaste nõrkus ja kurnatus. Lisaks võivad esineda raskustunne jalgades, valu luudes, sagedased infektsioonhaigused ja depressioon.
D-vitamiini puudusest annavad märku väsimuse tunnused: jõuetus, lihaste nõrkus ja kurnatus. Lisaks võivad esineda raskustunne jalgades, valu luudes, sagedased infektsioonhaigused ja depressioon.
D-vitamiini puudust saab tuvastada ka vereanalüüsiga. Kui tulemus on suurem kui 75 nmol/L, on kõik ok. Kui tulemus on väiksem kui 50 nmol/L, tuleks manustada D-vitamiini lisaks kas tablettide, tilkade või õlikapslitena.
Üliharva on D-vitamiini organismis oluliselt üle normi, sel juhul on vereanalüüsi tulemus suurem kui 370 nmol/L. See võib esineda juhul, kui inimene tarvitab pikema aja jooksul järjepidevalt toidulisandina ülisuurt kogust D-vitamiini. Isegi sel juhul läheb kõrvalnähtude nagu iiveldus, sügelus, kõrge vererõhk, kõhuvalu, janu tekkimiseks palju aega.
Normaalne D-vitamiinitase on võimalik saavutada juba mõne päevaga.
D-vitamiini allikad
Värskes õhus päikese käes viibides saab inimene suveperioodil vajaliku koguse D-vitamiini, kuid ülejäänud ajal on meil päikest D-vitamiini sünteesimiseks liiga vähe. Pimedal ajal tasub teha profülaktika mõttes üks D-vitamiini kuur.
NB! Kui nahk on kuumast päikesest põletada saanud, siis D-vitamiini sünteesi nahas enam ei toimu. Vajaliku UV-kiirguse koguse saamiseks on aga kasulik olla aeg-ajalt vaid mõni minut ilma päikesekaitsekreemita.
Kasulik on mitmekülgne toitumine. Eriti külluslikult sisaldavad D-vitamiini rasvane kala, munad, maks, piim, või, juust, seemned ja teravili.
D-vitamiini kasulikkus
- Reguleerib peensoolest kaltsiumi ja fosfori imendumist ning talletumist luudes ja hammastes
- Hoiab korras närvid, naha, südame ja lihased
- Toetab organismi immuunsüsteemi
- Aitab veresuhkrul püsida õigel tasemel
- Võimaldab verel hüübida
- Reguleerib kasvajarakkude teket
- Mõjutab raskete krooniliste haiguste nagu polüskleroos, autoimmuunhaigused jt. teket ja kulgu
D-vitamiini omandamist võivad häirida:
- imendumishäired peensooles
- ülekaalulisus
- vanus
- liigne alkoholi tarvitamine ja suitsetamine
- ravimite pikaajaline tarvitamine
- maovähendusoperatsioon
No comments:
Post a Comment