Friday 3 November 2017

Chia seemned

Ajaloost
Chia seemned pärinevad õlisalvei (salvia hispanica) viljadest, mis kuulub ühte perekonda mündiga. Taim on pärit Lõuna-Ameerikast, kus seda kasvatati juba eelajaloolistel aegadel. Mehhikos ja Guatemalas oli chia sedavõrd hinnaline, et sajandeid tagasi kasutati seda maksevahendina. Mehhiko asteekide juures pühendati chiale suisa iga-aastaseid pidustusi. 
Chia baasil valmistati seal juba 3500 aastat tagasi ravimeid nii inimestele kui koduloomadele. Populaarne oli tzoalli nimeline toit, mida valmistati röstitud chia ja rebasheina seemnetest, maisijahust ja agaavimeest. 
Juba vanad asteegid teadsid chia seemneid kui «jooksutoitu» – selle toiteväärtus ja raviomadused leidsid toona kasutust sõdalaste vallutusretkede ajal. Enne sõjaretke piisas vaid teelusikatäiest seemnetest, et eelseisvas lahingus vastupidav olla. Chia seemnete jahu on ühtlasi väga hästi säiliv, juba iidsetel aegadel võeti seda pikkadele reisidele kaasa.
Kolumbuse vallutuste järel vajus chia seemnete tarvitamine unustustehõlma, kuna hispaanlased keelasid pärismaalastel selle rituaalse tähendusega taime kasvatamise. Tänapäeval on chia supertoiduna taas au sisse tõstetud.

Tänapäevane supertoit
Maratonijooksja Christopher McDougall sõnul on lusikatäie chia seemnete toiteväärtus võrreldav seguga lõhest, spinatist ja kasvuhormoonidest. Oomega–3 rasvhappeid sisaldavad kaks lusikatäit chiaseemneid neid sama palju kui pool kilo rasvast kala. Silmade, südame ja aju funktsioneerimise seisukohalt on see hindamatu väärtusega. Ka vähivastases võitluses leitakse chial mõju olevat.
Chia seemned seovad erakordses koguses vett – kuni 12 korda rohkem võrreldes seemne kaaluga. See kindlustab kehale pikaajalise vedelikega varustatuse. See on parimaks turgutajaks suure vedelikukaotuse puhul – nagu intensiivse sportimise, kõhulahtisuse või palavikuga.

Seega kui lisada chia seemneid vedelikule, siis nad koheselt imavad endasse vedelikku ning hakkavad paisuma. Kui leotada chia seemneid poole tunni jooksul, siis tekib neist geeljas ollus. Sama toimub seemnetega ka inimese maos. See tähendab seda, et chia seemnetel on lahustuv kiud, mis aga on suurepärane, sest see haarab endaga kehast kaasa üleliigse kolesterooli ning viib selle välja. Kui kolesteroolitase organismis langeb, siis väheneb nii südamehaiguste kui ka insulti haigestumiste oht.



Kuna chia seemned moodustavad vedelikuga kokkupuutel geelitaolise olluse, siis sellega aitavad nad keha hüdreerida ning alandab vererõhku. Toronto Ülikooli poolt läbiviidud uuringus chia seemnetest selgus, et süstoolne vererõhk langes ning veri muutus vedelamaks.  Katses osalenud II diabeediga inimesed sõid 12 nädalat järjest igapäevaselt 3-4 sl chia seemneid. 


Chia sisaldub aine nimega mucilage, mis aeglustab kehas süsivesikute muundumist, olles seega diabeetikutele suurepäraseks toiduaineks. Chia tekitab kiiresti täiskõhutunde ja annab palju energiat, seega on ta väga hea ka kaalulangetamiseks.


Chia seemned sisaldavad ühtlasi rohkelt B–vitamiine, kaltsiumit, fosforit, kaaliumi, tsinki, boori ja vaske ning eemaldavad organismist jääke ja mürkaineid. Need parandavad aju funktsioone, võivad vähendada liigesevalu, kaitsevad maksa  ja on tõhusad isegi depressiooni või reumatoidartriidi puhul. 

Tänapäevane teadus soovitab chiat kui suure toiteväärtusega toiduainet tervisliku toitumise alustalaks. Lisaks on seemned rikkad mineraalide ja antioksüdantide poolest ning taimetoitlastele ammendamatu väärtusega proteiini allikaks. 

Mida seemned täpsemalt sisaldavad

Chias leidub A, B1, B2 ja B3 vitamiine, samuti 64 % oomega-3 ja 19% oomega-6 rasvhappeid. Samuti on selles omega-9 rasvhappeidVõrdluseks, linaseemnetes on 58 % oomega-3 ja 15 % oomega-6 rasvhappeid. 
Mõlemad seemned on suurepärasd oomega-3 allikad, kuid chias on kõrgem mineraalainete sisaldus - 100 g seemnetes on 631 mg kaltsiumi ja 466 mg magneesiumi  (linaseemnetes on neid vastavalt 199 mg ja 362 mg). Kui süüa päevas üks supilusikatäis Chia seemneid, saab sellest 100 mg kaltsiumi ja 70 mg magneesiumi, mis on üsna arvestatav kogus.
Chia seemned (100 g )Linaseemned (100 g)
Oomega-364 %58 %
Oomega-619 %15 %
Kaltsium631 mg199 mg
Magneesium466 mg362 mg
Nii chia- kui ka linaseemnetes on palju kiudaineid ning kõrge valgusisaldus. Chia seemned sisaldavad 20 % valke, rohkem kui paljudes teraviljades. Näiteks riisis on ainult 7 % valke, kaerahelvestes aga 17 %.

Võrreldes linaseemnetega ei sisalda chia seemned selliseid antitoitaineid nagu glükosiidid, trüpsiini inhibiitorid ja fütaadid. Kuna chia seemned on linaseemnetega võrreldes parema koostisega, võib neid süüa korraga rohkem. 
Chia seemnetes on ühtlasi kõrgem antioksüdantide sisaldus, mistõttu nad säilivad ligi 4-5 aastat.

Chia sobib enamasti ka neile, kellel on toiduallergiad, mõnikord ka maa- või sarapuu pähkli allergia korral.  Vahel võib esineda allergiline reaktsioon neil, kellel on seesamiseemnete ja/või sinepiseemne allergia. 

Tarvitamine

Kuna seemnete maitse on meeldivalt mahe, võivad nad olla suurepäraseks lisandiks mistahes toidule. 
Seda supertoitu soovitatakse kasutada iga päev 2spl. (20-30g), lastele kuni 1tl/päevas. Võib lisada küpsetistesse, jookidesse, jogurtitesse, smuutidesse jne. Kotlettides võib asendada saiapuru jahvatatud seemnetega ning samamoodi võib neist teha maitsvat paneeringut kanale ja kalale. 
Chia jahust saab valmistada värskendavat ja suure toiteväärtusega jooki, mida kutsutakse Chia värskeks veeks. Selleks lisatakse veele sidrunit, suhkrut ja chia seemneid.
Säilitada jahedas, kuivas ja päikse eest kaitstult.

Lisan siia suurepäraseid chia-toidutegemisnippe blogist Ykskordammu:
Enamikele smuutidele, shake’dele ja kokteilidele on hea lisada chiaseemned geelina. St. et enne seemnete lisamist tuleb valmistada chia-geel. Sel on loomulikult ka mõistlik põhjendus. Kui chiaseemned on täielikult paisunud (umbes 10-12 korda), siis ei muuda nad valmistatavat jooki või sööki soovitust paksemaks. Kuivad seemned võivad muuta aga niigi tihedama konsistentsiga joogi liiga paksuks. Parimate tulemuste saamiseks kasuta alati chia-geeli.
Chiaseemnete geelistumine toimub tänu lahustuvale kiudainele. Kui segada lusikatäis chiaseemneid tassi veega, avastate u. 20-30 minuti pärast, et tassis pole ei vesi ega seemned, vaid peaagu kallerdunud zelatiin. 


Chiageeli paksus sõltub sellest, kui suure koguse vedelikku seemnetele lisate.
Kui chiageeli  valmib juhtumisi planeeritust natuke rohkem, siis sellest ei juhtu mitte midagi, sest seda saab kasutada väga paljude erinevate kastmete valmistamiseks. Lisaks on chiageel väga hea vahend vähendamaks majoneeside, salatikastmete jms. kasutamist, eriti, kui on soovi valmistada kergemaid kalori- ja rasvavaesemaid toite.
Paksem geel sobib suurepäraselt just kastmete valmistamiseks. Parima tulemuse saab, kui geeli on 1/3 kuni 2/3. Samas ei pea geeli valmistamiseks kasutama ilmtingimata vett, iga vedelik sobib. Mis iganes kapis parasjagu leidub: mahlad, puljongid, kookospiim, riisipiim jne. Lisaks tihedusele annab erinevate vedelike kasutamine ka uusi maitsenüansse ning chiaseeme vōtab n.ö. “omaks” kõik maitsed. 
Oluline on, et kasutatav vedelik oleks toatemperatuuril, sest vastasel juhul vōtab geelistumine märksa rohkem aega kui 20 minutit.
Kui seemned puutuvad vedelikuga kokku, siis nende tekstuur muutub, kuid värv mitte.  Kui ei soovi, et toidu sees oleksid seemned näha, siis on vastavalt toidu üldvärvile soovitatav kasutada kas valgeid või musti seemneid. 
Geelistumine kestab tavaliselt 20 minutit, kuid kui on aega oodata, siis võib sel ka veidi kauem lasta seista. Et ei tekiks klompe, võib segu vahepeal segada, ent kui segu läheb edasi blenderisse, siis ei ole selleks eriti vajadust.

Vedelam geel sobib paremini suppide, koktelide ja smuutide valmistamiseks. Selleks on vaja segada kokku: 1 tass vedelikku ja 2 spl seemneid
Paksema geeli jaoks võta:
3 spl vedelikku ja 1 spl seemneid. s
ee geel sobib eriti kastmete, dippide ja munatoitude valmistamiseks. 
Geel seisab külmkapis kuni nädal aega.
Chia munaasendajana
Kui chiaseemned on piisavalt niiskust endasse imanud ja geeliks muutunud, annavad nad põhimõtteliselt sama tiheda ja ühtlase tulemuse kui kanamunad. Tänu sellele sobib chia suurepäraselt muna asemel küpsetistesse ning näiteks “frittata’de” ja omlettide valmistamisel võib munade kogust vähendada. Soovides asendada üht suurt muna seemnetega, sega 1 spl chiat 3 spl veega. Ära unusta kasutada toatemperatuuril vett. Tuleb aga arvestada sellega, et kui kasutad chiageeli küpsetistes munaasendajana, siis tulemus võib tulla veidi niiskem. Kui soovid kuivemat tekstuuri, siis lihtsalt lisa küpsetamisajale mõni minut otsa, et ülearune vedelik jõuaks aurustuda.
Chia jahuasendajana
Jahvatatud chiaseemnetel on jahutaoline konsistents, mis teeb sellest imelise asenduse tavalisele valgele jahule igat sorti retseptides. Jahvatatud chiaseemned on ideaalne asendus, kui soovid näiteks paksendada suppi või kastmeid. Samuti sobib see suurepäraselt, kui segada chiajahu riivsaiaga, et paneerida kala, kana või aedvilju (suvekõrvits jn) . Küpsetistes aga võib rusikareegliks lugeda 1/4 jahu asendamist chiajahuga. Sellisel moel on toidud kohe märksa tervislikumad, lisades kiudaineid, valke ja oomega-3 samuti :)

Chiat on kasutanud isegi kunstnikud ja keraamikud – selle lisamine savile või värvile pikendab teoste eluiga ja suurendab sära. 

Kokkuvõtteks:
* kõrge väärtuslike rasvhapete (omega-3) sisaldus (8 x rohkem kui lõhes) 
* suurepärane taimsete valkude ja kiudainete allikas (1 maksimaalne päevane täiskasvanu chia annus (20g) sisaldab 1/3 soovitatavast päevasest kiudainete kogusest) 
* hulganisti antioksüdante (2-3 x rohkem kui tuntud antioksüdandipommis mustikas), mis aitavad vananemise vastu
* väga kõrge eluksvajalike mineraalide ja vitamiinide ligikaudne sisaldus:
    – 3 x rohkem rauda kui spinatis
    – 5 x rohkem kaltsiumit kui piimas (üks portsjon katab viiendiku päevasest kaltsiumi vajadusest, hea osteoporoosi vältimiseks)
    – 2 x rohkem kaaliumit kui banaanides
    – 15 x rohkem magneesiumit kui brokkolis
    – rohkem foolhapet kui sparglis
* kuna chia seemned suudavad imada 9 x rohkem vedelikku seemne enda kaalust, siis on need suurepärased organismi vedelikutaseme hoidmiseks
* annavad lisaenergiat ja hoogustavad ainevahetust
on kasulikud südamele (põletike vastu, kolesterooli ja vererõhu alandamiseks)
* aitavad veresuhkrut kontrolli all hoida
* aitavad kaalu kaotada
* tugevdavad lihaseid ja luid
* soodustavad mürkide eemaldamist organismist
NB!
Kuivalt sööduna võivad chia seemned paisudes ummistada söögitoru ja tekitada neelamisraskusi. Kuna chia seemnetel on võime imada sisse 27 korda suuremas koguses vedelikku võrreldes oma enda kaaluga, siis peaksid neelamisprobleemide või ahenenud söögitoruga inimesed tarbima chia seemneid neid vaid pärast mõnes vedelikus paisuda laskmist. Kui kuivalt söödud chia seemned paisuvad söögitoru, võivad nad moodustuda geelja, ummistust põhjustava ja raskesti eemaldatava tropi. Selle pärast on mujal maailmas arsti poole pöördutud.

Kust saab Chia seemneid osta:
Armastusest    4.20/ 200 g; 7.50/ 500 g ja 12.-/ 1 kg
Biolife             8.25/1 kg
Bionoria          5.-/ 500 g ja 8.50/ 1 kg - hetkel otsas
Bioshop          ei ole
Chia-direct      suur valik ja allahindlused 
Elexir              4.50 kuni 64 - pakendid 270 g kuni 5 kg
Eliksiir            7.83/ 350 g; 8.99/ 200 g; 20.34/ 1 kg
Eluvägi           3.55/ 250 g
epood24         7.90/ 1 kg
Hansapost      8.99/ 500 g
Iconfit.eu        6.90/ 800 g
ItsBio             4.50/250 g; 13.70/ 1kg
Loodusand      7.90/ 275 g
Loodusilu         7.50/250 g; 13.95/ 500 g; 27.-/ 1 kg
Mahekauplus   suur valik tooteid ja hindu
Mahemandala 1.80/ 150; 6.80/ 250 g ja pulber 8.10/ 250 g
Maheshop       8.50/ 400 g
Meravita         17.90/ 60 kapslit fitnessiks (acai, chia, roheline tee, E vitamiin)
MyFitshop       5.80/800 g ja cia-linaseemnesegu/22.40/800 g
Organics proteiinisegu (chia, herneproteiin, kanepiproteiin, riisiproteiin)  34.99/500 g
Prismamarket  4.49/ 250 g
Pronaine         14.90/ 450 g ja 
Seele              5.99/ 250 g; chia pudingisegu 9.80/ 200 g
Sojapood e. Terve elu terve   6.50/ 200 g ja 17.-/ 1 kg
Spirulina         4.-/ 250 g
StayYoung       4.80/ 150 g ja 9.-/ 300 g
Sunbite           4.27/ 500 g - hetkel otsas
Tervisetoode    6.80/ 250 g ja 8.50/ 500 g
Umami            3.99300 g ja 9.95/ 800 g
Vianaturale      3.52/ 125 g
Ökokaubamaja 2.90/ 200 g ja 7.90/ 600 g
(Hinnad on toodud seisuga 2.11.17)

Info on pärit eelmistest linkidest lkokkuvõttena, lisatud Wikipedia teavet.
Lisalugemist: Kasulikkus ja vastunäidustused (inglise keeles)
https://tervis.postimees.ee/2964695/populaarsed-chia-seemned-peidavad-endas-ohtu










No comments: