Autor: Toivo Niiberg, Räpina Aianduskooli kutseõpetaja, Maaleht
Esimesena tunnustas redist Prantsuse köök, millest ka tema vanem nimetus −
prantsuse rõigas. Redise toiteväärtus on väike, kuid kasulike ainete ja ühendite hulk suur.
Redise juurvili sisaldab rohkelt C-vitamiini, foolhapet, 1,2% valku, 3,5% suhkruid. Samuti sisaldab juurvili märkimisväärselt kaaliumi, kaltsiumi, rauda ja väävlit. Tänu väävlisisaldusele on redis maksarasvumise ärahoidmiseks ja organismi üldise ainevahetuse korrastajana omal kohal.
Mikroelementidest vääriks mainimist tsink, seleen ja rohelistes lehtedes paiknev magneesium. Rohke kaaliumisisalduse poolest mõjuvad lehed diureetiliselt ning ergutavad söögiisu ja seedimist.
Redises leidub mitmeid eeterlikke ja sinepiõlisid ning valgulist ainet lisotsiini, mis kõik koos avaldavad laialdast mikroobe hävitavat toimet.
Lehtede puriinirohkuse tõttu tuleks redise ja redisetoitude tarvitamisega olla ettevaatlik neil, kellel on maomahla ülehappesus, gastriit, maohaavandtõbi, põie- ning neeruhaigused või podagra.
Mõneti peetakse redise noori lehti isegi väärtuslikumaks toiduaineks kui redist ennast, sest nad sisaldavad pea 100 mg/% C-vitamiini ehk 2 korda rohkem, kui seda on sidrunis.
Rediselehtedes leidub ka biogeenset stimulaatorit rafaniini, mis juba üsna väikeses koguses aktiveerib organismi füsioloogilisi funktsioone ja teritab meeli, eriti nägemist.
Vanemad lehed muutuvad karedamaks ja karvasemaks, aga sobivad hästi suppidesse ning hautistesse, pudru sisse ja pitsa peale.
Redisetoitude retsepte:
Lihtne redisesalat
- paar peotäit rediselehti
- kümmekond redist
- kastmeks taimeõli, soola
- murulauku, sibulapealseid,
mungalille lehti ja õisi
Eemaldage noortel redistel vanemad lehed ning peske. Redise juurviljad lõigake õhukesteks ratasteks, lisage sool ning asetage salatikaussi. Lehed hakkige peeneks, segage juurde külm taimeõli, maitsestage soolaga ning asetage rediselõikudele. Rediselehtedele võib juurde hakkida ka murulauku või sibulapealseid, kuid ka mungalille peeneks hakitud lehti ja õisi.
Tervislik redisesalat
- suurem peotäis rediselehti
- peotäis noori kõrve- või raudnõgese lehti
- peotäis noort naati
- 3−4 keedetud vutimuna
- kastmeks mahedamat majoneesi, 1 sl külmpressõli, soola
Hakkige rediselehed peenteks ribadeks, lisage veidi soola ja tampige puunuiaga kergelt läbi. Asetage nõgesed sõelale ja tõstke 30 sekundiks keeva vette. Seejärel jahutage külma jooksva vee all ning hakkige peeneks. Hakkige ka naadilehed ja pošeerige väheses õlis koos nõgeselehtedega (1 minut). Laske hautisel veidi jahtuda. Koorige munad ja lõigake viiludeks. Segage nüüd kõik kergelt läbi, lisage majonees ja segage veel kord kergelt läbi. Juurde ampsake röstsaia või leiba.
Rediselehesalat šampinjonidega
- suurem peotäis rediselehti
- 5−8 šampinjoni
- 1 sl külmpressõli
- 2 sl valget veiniäädikat
- 1 sl peeneks hakitud tilli
- maitse järgi soola ja veidi jahvatatud valget pipart
Peske seened, lõigake pikuti mõne millimeetri jämedusteks viiludeks (nii säilib seene ilus värvus), asetage sõelale ja tõstke minutiks soolaga maitsestatud keeva vette. Seejärel jahutage külma jooksva vee all maha (nii säilitavad seened oma värvuse, on kergesti seeditavad ja mõnusalt krõmpsud).
Segage kõik komponendid kergelt läbi ja tõstke salat pooleks tunniks külmikusse. Ka seda salatit võib serveerida salatipokaalis koos sidruni- või apelsiniviiluga.
Redise ja värske kurgi salat
- 200 g rediseid koos pealsetega
- 200−250 g värsket kurki
- 3 sl hakitud tilli
- 150 g hapukoort, maitsestamata
jogurtit või keefirit
- maitseks veidi soola
Eemaldage redisel vanemad lehed ja peske. Lõigake redised ja kurk ratasteks, lehed peenteks ribadeks, laduge kihiti salatikaussi, puistake vahele tilli ja veidi soola. Peale valage hapukoort, jogurtit või keefirit.
Rediselehesupp
- 150−200 g rediselehti
- 40−50 g murulauku
- 2 sl riisi
- paar keedetud muna
- 0,8 liitrit lihapuljongit
- hapukoort
- 100 g röstitud saiakuubikuid
Keetke riis lihapuljongiga poolpehmeks, lisage peenekshakitud rediselehed ja keetke veel 10 minutit ning lisage hakitud munad ja murulauk. Sööge kuumalt koos röstitud saiakuubikute ja hapukoorega.
Redise-keefiri külmsupp
- 5−6 suuremat redist koos lehtedega
- 200−300 g värsket kurki
- 4−5 sl hakitud sibulapealseid
või murulauku
- 0,5 l keefirit
- 0,5 l keedetud jahutatud vett
Lõigake redised õhukesteks viiludeks, hakkige lehed ning tükeldage kurk. Pange peenestatud köögivili keefiri ja vee segusse, maitsestage soolaga, segage ja sööge kohe.
Pikantne redisesalat serveerituna klaaskausis
- 100 g rediseviile ja ribadeks lõigatud rediselehti
- 100 g kurgiviile
- 100 g peenestatud murulauku
või sibulat
- 100 g tomativiile või poolitatud
kirsstomateid
- 100 g mugulbegoonia õielehti
Asetage koostisosad vaheldumisi salatikaussi, valage peale soolaga maitsestatud keefir või jogurt.
Roheline kartulipuder
- 600−800 g kartuleid
- 150-200 g rediselehti
- 1 suurem mugulsibul
- 2 sl rasva või margariini
- 1 klaas piima
- maitseks soola
Keetke kooritud ja tükeldatud kartulid soolases vees pehmeks, kurnake ja tampige pudruks. Hakkige rediselehed ja sibul peeneks ning hautage rasva või margariiniga ja segage pudru hulka. Lisage kuum piim ning kloppige püreeks.
Redisesalat kohupiimaga või kodujuustuga
- 200 g rediseid koos pealsetega
- 200−300 g lahjat kohupiima
või kodujuustu
- ½ klaasi keefirit või maitsestamata jogurtit
- 3 sl peenestatud murulauku
või sibulat
- soola
Lõigake redised ja noored pealsed ribadeks ning segage koos murulaugu või sibulaga kohupiima hulka, lisage soola, valage peale keefir või jogurt.
Hommikune rediseleheomlett
- suur peotäis rediselehti
- 2 muna
- 2 sl kohvikoort
- maitsestamiseks soola või kartulimaitseainet
- praadimiseks õli
Peske ja lõigake rediselehed peenteks ribadeks ja kuumutage pannil väheses õlis pidevalt segades kergelt läbi. Kloppige kaks muna kergelt läbi, lisades maitseks veidi soola või kartulimaitseainet ja 2 sl kohvikoort. Valage klopitud muna hautisele ja praadige omlett mõlemalt poolt kuldkollaseks.
Hakkliha-redisekotletid
- 100 g rediselehti
- 250 g hakkliha
- paar viilu saia
- keskmine sibul
- 1 muna
- 1 sl hapukoort
- praadimiseks rasva või õli
- maitseks pipart, muskaati ja soola
Lisage hakklihale väheses vees leotatud sai, hakitud sibul, toores muna, pipar ja muskaat. Segage ained ühtlaseks massiks ning vormige laiad õhukesed kotletid. Täidise valmistamiseks praadige peenestatud rediselehed kergelt rasvas läbi, jahutage ja segage juurde veidi hapukoort. Tõstke kotlettide keskele hautatud lehetäidis ning vormige pirukataoliseks. Praadige mõlemalt poolt helepruuniks. Juurde võib pakkuda keedetud või praetud kartuleid või sõmeralt keedetud riisi.
HÜVA NÕU
Kuidas hapendada
Kui redist on saanud liialt palju ja ka isu otsas, võib rediseid edukalt hapendada. Hapendamiseks lõigake redised viiludeks ja lehed ribadeks. Hapendamisnõuks sobib väiksem emailämber. Vahele puistake köömneid ja natuke soola.
Esialgu täitke peenestatud massiga pool pange ja suruge puunuiaga tihedamaks. Tihendatud seguga täitke kolmveerand pange. Asetage peale rabarbrilehed, nendele marli, marlile väike puhas puurest ja sellele vajutis (näiteks veega täidetud kolmeliitrine purk).
Peakäärimine kestab toasoojas kaks nädalat. Seejärel tõstke hapendatud mass pooleliitristesse purkidesse, suruge tihedalt kokku, valage peale hapendusvedelik ning sulgege purk õhukindlalt. Säilitage hoidist jahedas, ühtlase temperatuuriga ruumis. Hapendatud redis on sobiv hõrgutis kõikide lihatoitude juurde.
No comments:
Post a Comment